Cechy dobrej przeglądarki www

Na co dzień do przeglądania internetu korzystamy z naszej ulubionej przeglądarki. Gusta co do przeglądarek są różne – jedni wolą posługiwać się Google Chrome, inni Firefoksem, a jeszcze inni popularnym Internet Explorerem. Nowi użytkownicy internetu często sugerując się popularnością danej przeglądarki nie zaprzątają sobie głowy tym co powinno cechować dobrą przeglądarkę www|internetową|stron www.

Wiele osób idzie “za tłumem”, nie zwracając uwagi na funkcje i możliwości różnych przeglądarek stron. Jednak warto przyjrzeć się temu czym powinna cechować się dobra, nowoczesna przeglądarka, tak by przeglądanie sieci było przyjemne i równocześnie bezpieczne.Czym jest przeglądarka internetowa myślę, że nie trzeba pisać. Pokrótce – jest to aplikacja łącząca się z serwerami www, umożliwiająca przeglądanie dokumentów, multimediów i plików zawartych na serwerach.

Przeglądarki łączą się z serwerami za pomocą protokołów HTTP, HTTPS lub FTP.Dobra przeglądarka to taka, która jest często aktualizowana przez producenta, co zapewnia bezpieczne korzystanie z niej oraz obsługę najnowszych internetowych standardów. Przeglądarki powinny obsługiwać języki znaczników typu HTML, xHTML, PHP i inne mniej popularne. Przeglądarki powinny bez problemów radzić sobie z przetwarzaniem grafiki typu PNG, JPG, GIF. To standard. Era tekstowych przeglądarek skończyła się dobre 15 lat temu.W przeglądarkach stron www nie można obejść się bez obsługi stylów CSS, obsługi języka JavaScript, oraz wtyczek odpowiedzialnych za wyświetlanie stron wykorzystujących technologie Flash, Java bądź Silverlight. Bardzo ważnym elementem jest także obsługa plików cookies (popularnych ciasteczek) – niewielkich informacji wysyłanych przez serwery do na komputer użytkownika.Aby użytkownikowi korzystało się przyjemnie z przeglądarki powinna ona posiadać prosty interfejs graficzny. Taki, w którym nawet bardzo początkujący internauta się nie pogubi. Przykładem takiego interfejsu może być tutaj przeglądarka Google Chrome.

Ważnymi elementami są jeszcze: możliwość tworzenia i grupowania zakładek, czyli ulubionych stron. Dla użytkowników ważne są również rozszerzenia do przeglądarki internetowej (np. AdBlock – umożliwiający blokowanie uciążliwych reklam). Rozszerzenia, które ulepszają korzystanie z przeglądarki, dodają do niej nowe funkcje, bądź ulepszają inne wbudowane. Przewodnikiem jest tutaj Mozilla Firefox, która posiada setki tysięcy dodatków. Skiny upiększające przeglądarkę są też istotnym elementem, bo chyba każdy chciałby się wyróżniać jakoś i mieć wybór skórki dla swojej przeglądarki.Co jeszcze? Na pewno można dodać tutaj możliwość blokowania wyskakujących okienek, obsługę skrótów klawiaturowych, możliwość zapamiętania haseł i loginów, oraz powiększania i pomniejszania tekstu na stronach www.Warto przetestować nowoczesne przeglądarki www, aby ocenić, które najbardziej nam się spodobają oraz czy ich funkcje będą nam pasować.

O autorze

Bartosz Talar

Komentarze wyłączone