Ciąża – co powinnaś o niej wiedzieć

Mottem, obchodzonego od kilkunastu lat w Polsce Narodowego Dnia Życia, jest stwierdzenie, że „Życie jest darem, który należy chronić”. By tak faktycznie było już od pierwszego dnia, w którym kobieta uświadomi sobie, że jest w ciąży, musi radykalnie zmienić swoje podejście do siebie i małego człowieka, za życie którego staje się odpowiedzialna.

Po pierwsze decyzja o ciąży powinna być świadoma i bardzo dobrze przemyślana. Już dużo wcześniej przyszła mama powinna zacząć przyjmować kwas foliowy i zmienić tryb życia na zdrowszy.

Bardzo ważne, by kobieta była w dobrej kondycji fizycznej. Powinna zażywać jak najwięcej ruchu na świeżym powietrzu i jeżeli nie ma żadnych przeciwskazań nie powinna rezygnować z ćwiczeń i gimnastyki. Powinna natomiast nie jeść niezdrowych przekąsek, palenia papierosów i picia alkoholu.

Niezdrowe jedzenie jest wrogiem zdrowej ciąży. Decydując się na dziecko kobieta powinna dużo wcześniej zrezygnować z tak zwanego jedzenia śmieciowego i fast foodów na rzecz większej ilości warzyw, owoców i zdrowych domowych obiadów przygotowanych z najlepszych składników. W okresie tym unikać należy przede wszystkim z wysokoprzetworzonych dań i składników, które pełne są przede wszystkim sztucznych konserwantów.

Kolejną rzeczą, która jest nieakceptowalna w ciąży jest picie alkoholu i palenie papierosów. Niestety wyniki badań są bardzo niepokojące: bardzo duża liczba kobiet nie widzi niczego złego w przysłowiowym kieliszku wina czy papierosie do śniadania. Dzieje się tak dlatego, że nadal wiele kobiet nie jest świadoma tego, jakie zagrożenia niosą ze sobą te używki, szczególnie, że tak naprawdę nie jest wiadomo jaka ich ilość zagraża życiu i zdrowiu dziecka. Dla bezpieczeństwa płodu należy więc przyjąć, że każda, nawet najmniejsza ich ilość jest zakazana.

Spożywanie alkoholu w pierwszych miesiącach ciąży ma bardzo negatywny wpływ na tworzenie się organów ciała dziecka. Tymczasem okazuje się, że właśnie w tym okresie, który jest najważniejszy w okresie płodowym, kobiety piją najwięcej- jedne dlatego, ze nie wiedzą o odmiennym stanie, a inne z premedytacją, ze względu na swoją niewiedzę lub z niedbalstwa. Picie alkoholu w późniejszym okresie wpływa na powstanie nieodwracalnych zmian w mózgu dziecka oraz obwodowym układzie nerwowym. Ponadto, według badań przeprowadzonych w najbardziej rozwiniętych państwach, alkohol w ciąży stanowi główną przyczynę upośledzenia umysłowego dzieci.

Oczywiste jest to, że nie ma prostej zależności między ilością wypitego w ciąży alkoholu, a potencjalnymi chorobami, na które może cierpieć młody człowiek. Wszystko zależy od wrażliwości dziecka na szkodliwe czynniki. Część przypadłości ujawnia się jeszcze w życiu płodowym, inne pojawiają się w późniejszym okresie życia dziecka.

Zdać sobie sprawę należy przede wszystkim z tego, że trzeba do ciąży podejść jako odmiennego stanu, w którym dobro dziecka jest ponad innymi wartościami. Decydując się na nie powinniśmy zrezygnować ze wszystkiego, co może mu zaszkodzić. Zmiana trybu życia na zdrowszy, pozbawiony używek, wyjdzie na zdrowie zarówno przyszłej mamie jak i dziecku.

O autorze

Bartosz Talar

Komentarze wyłączone