Co oznacza biała wydzielina z pochwy?

Wydzielina z pochwy zazwyczaj jest przezroczysta – jest to sytuacja idealna. Nie jest ona ani zbyt obfita ani zbyt rzadka i nie ma zapachu. Nie ma także żadnych grudek oraz ma jednolitą fakturę. Tak wygląda wydzielina u osoby zdrowej, dlatego jeśli są jakieś odstępstwa, wówczas można to potraktować jako alarm, że w ciałem dzieje się coś niedobrego. Inna niż przezroczysta wydzielina z pochwy oznacza często zakażenie grzybicą lub bakteriami.

Charakterystyczny jest wówczas tzw. rybi zapach. Okolice intymne mogą ponadto nieprzyjemnie swędzieć. Niepokojąca jest gęsta, mleczna wydzielina z pochwy – oznacza ona bardzo często właśnie grzybicę.

Co jeszcze warto wiedzieć o wydzielinie z pochwy?

Oczyszczanie z bakterii
Jednak nie każda wydzielina z pochwy jest niepokojąca. Już młode kobiety miewają takie upławy w czasie pokwitania. Prawidłowy śluz ma kwaśny odczyn i chroni okolice intymne przed różnymi chorobami. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, jak gęsta powinna być wydzielina, ponieważ zależy to od fazy cyklu. Warto też wiedzieć, że upław ten jest produktem błon śluzowych narządów rodnych kobiety, szczególnie jest to produkt dróg rodnych pochwy. Śluz jest efektem oczyszczania się i złuszczania błon śluzowych. Elementem śluzu są również martwe komórki i bakterie, z których oczyszcza się ciało.

Zdrowy śluz

Zdrowy upław nie ma żadnego zapachu i jest przejrzysty – ma delikatnie opalizujący kolor. Jednak i niektórych pań wydzielina ta może być lekko biaława. Najważniejszym elementem zdrowego śluzu jest to, że jest on jednolity i nie występują na nim żadne grudki.

Wydzielina z pochwy a faza cyklu

Pierwsza połowa cyklu, czyli czas od końca okresu do czasu owulacji to czas, kiedy wydzielina jest obfitsza i bardziej kleista, ma lekką i ciągnącą się strukturę. Dlatego biały śluz przed miesiączką jest naturalny, ponieważ jest go bardzo dużo, że staje się mniej przezroczysty i przez to stanowi barierę dla plemników. Z kolei gdy nadchodzą dni płodne, wówczas wydzieliny jest bardzo dużo i ma ona luźne nasycenie. Taki śluz sprzyja zapłodnieniu – plemniki przy pomocy takiej wydzieliny łatwo przemieszczają się do komórki jajowej. Natomiast w drugiej fazie cyklu menstruacyjnego wydzieliny jest mało i jest ona gęściejsza. Wówczas stężenie estrogenów jest niskie.

Biała wydzielina z pochwy

Często jest ona objawem infekcji pochwy. Rozwijają się wówczas w drogach rodnych różne zakażenia, które mogą skutkować zapalenie narządów rodnych wewnętrznych. Takie zakażenia mogą nawet utrudniać zajście w ciążę. Dlatego aby nie doszło do takich problemów, trzeba obserwować wydzielinę i zmianę jej koloru. Trzeba brać pod uwagę to, czy śluz ma grudki i czy nie jest zbyt gęsty oraz czy nie jest to biała wydzielina.

Więcej informacji na blogu medycznym: http://www.medica2000.com.pl/kacik-pacjenta/

O autorze

Bartosz Talar

Komentarze wyłączone