Dom pasywny

Pasywny dom – jego zrównoważony charakter, cena, wygoda

Nie ma znaczenia klimat oraz region geograficzny. Domy pasywne budowane są w każdym miejscu na świecie, a ich cechą jest energooszczędność. Takie budynki są ogrzewane w sposób pasywny, czyniąc użytek ze słońca oraz wewnętrznego ogrzewania – domy pasywne czerpią ciepło nawet z żelazka czy komputera. W upalnych miesiącach domy pasywne czynią użytek z techniki chłodzenia oraz wykorzystania cienia do utrzymania przyjemnego chłodu. W zimie w takich budynkach panuje przyjemne ciepło.

Zrównoważony charakter pasywnego domu

Pasywne budynki zużywają zaledwie 10 procent energii stosowanej w typowych europejskich budynkach – oszczędzają aż 90 procent energii. Domy pasywne zużywają mniej niż 1,5 litra na metr kwadratowy. Oszczędność energii jest równa redukcji emisji. Domy pasywne są zrównoważoną alternatywą dla budownictwa konwencjonalnego. Domy pasywne nie wymagają systemów ogrzewania i chłodzenia stosowanych w sposób konwencjonalny. Pomiary z Darmstadt z 1991 roku pokazują, że gdy temperatura spada do -14 stopni Celsjusza, to temperatury w środku budynku przekraczają 20 stopni Celsjusza, a nie jest stosowany żaden konwencjonalny system ogrzewania.

Oszczędność

Pasywne budynki energooszczędne pozwalają oszczędzać pieniądze, ale są też łatwe do budowania. Inwestycja we wzniesienie takiego budynku szybko się zwraca. Oszczędności na ogrzewaniu i chłodzeniu są znaczące. Domy pasywne kosztują więcej niż tradycyjne, ale jest to zaledwie 8 procent więcej, co nie jest bardzo dużym wydatkiem. Na budowę pasywnego budynku można otrzymać korzystny kredyt. Wystarczy tylko sprawdzić taką możliwość.

Wygoda

Domy pasywne są wygodne. Dobra izolacja budynku, izolowane okna, sprawiają, że podłoga oraz wszystkie wewnętrzne ściany budynku zachowują przyjemną, optymalną temperaturę. System wentylacyjny nieustannie dostarcza świeże powietrze. Atmosfera w pasywnym budynku nigdy nie jest duszna, a powietrze zastałe. Systemy wentylacyjne w domach pasywnych zapewniają czyste, wolne od pyłków oraz kurzu powietrze. Zwiększa to poczucie komfortu dla wszystkich, a szczególnie alergików i osób cierpiących na schorzenia dróg oddechowych.

Na świecie obecnie istnieje ponad 40 000 pasywnych budynków, a 20 000 takich domów wzniesiono w Niemczech.

Budynki pasywne mają solidną drewnianą lub kompozytową konstrukcję, architekci tworzą ją zgodnie z własnymi preferencjami. Oferowane są także domy z prefabrykatów wytworzonych zgodnie ze standardami pasywnych budynków. Każdy budynek pasywny powinien być dostosowany do klimatu, w którym ma zostać wzniesiony.


O autorze

Bartosz Talar

Komentarze wyłączone