Emerytura – czy wystarczy?

Dla większości z nas, osób pracujących, emerytura kojarzy się z wyczekiwanym spokojem i ogromem wolnego czasu, który będziemy mogli przeznaczyć dla najbliższych oraz na spełnianie własnych marzeń i realizację zamierzonych celów. By jednak faktycznie tak było należy jak najszybciej uzmysłowić sobie, że emerytura z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może nie być wystarczająca, by zapewnić sobie spokój sumienia, a nawet godne życie. Możemy nie mieć środków nie tylko na podróże i inwestowane w siebie, ale także na podstawowe wydatki jak na przykład leki i bieżące rachunki.

Aby tego uniknąć należy najszybciej jak to tylko możliwe, zacząć odkładać nawet najdrobniejsze kwoty. Początkowo będzie to wyrobienie w sobie tylko nawyku odkładania. Po pewnym czasie będziemy mogli pozwolić sobie na wyższe oszczędności. Im szybciej zaczniemy oszczędzać tym więcej czasu będziemy mieli na zgromadzenie potrzebnego kapitału. Ponadto odkładanie niewielkich kwot przez wiele lat będzie zdecydowanie mniejszym obciążeniem dla domowego budżetu niż intensywne oszczędzanie w krótkim czasie. Ważne także, by odkładane kwoty stanowiły jakiś procent naszego dochodu. Dzięki temu będziemy odkładać relatywnie wyższe kwoty jeżeli zmienimy pracę na lepszą.

Ważne jest także to by odkładane środki powierzyć komuś kto je dobrze zainwestuje. Odkładanie do skarbonki jest bezcelowe- zawsze będzie nas kusiło, aby sobie z niej pożyczyć, a ponadto środki nie będą na siebie pracowały. Po pewnym czasie, z powodu rosnącej inflacji, może okazać się, że zamiast zarabiać zaczniemy tracić na spadku wartości pieniądza. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest więc otwarcie Indywidualnego Konta Emerytalnego, które będzie nas dodatkowo motywowało do oszczędzania na przyszłą emeryturę. O nasze środki będą dbali wtedy specjaliści, a my nie musimy znać się w takiej sytuacji na inwestowaniu. Aby jednak było to w pełni efektywne należy wybrać taki fundusz, który będzie najtańszy w utrzymaniu, a więc będzie miał najniższe opłaty za zakup jednostek oraz za zarządzanie nimi. Warto zainteresować się tym, w co fundusz inwestuje oraz jakie wyniki dotychczas osiągnął. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze przekładają się one na jego bieżącą i przyszłą sytuację. Część środków można także przeznaczyć na fundusze akcyjne, które z jednej strony charakteryzują się wyższą możliwością straty części środków, ale z drugiej umożliwiają także wypracowanie wyższych zysków.

Decydując się na oszczędzanie na koncie emerytalnym należy być przygotowanym także na spadki cen naszych jednostek. Należy jednak być konsekwentnym, nadal inwestować i czekać aż sytuacja na rynkach ulegnie zmianie. Dzięki temu tanio kupimy jednostki funduszy, które w przyszłości możemy znacznie drożej sprzedać.

Aby odkładanie było najbardziej efektywne i by przynosiło wymierne efekty musi być systematyczne. Warto więc w swoim banku założyć sobie zlecenie stałe, tak by co miesiąc w naszym imieniu przelewał stałą kwotę na rachunek inwestycyjny. Dzięki temu nie odczujemy braku tych środków na koncie, a dodatkowo nie będzie nas kusiło, by w którymś miesiącu nie przeznaczyć środków na IKE.

O autorze

Bartosz Talar

Komentarze wyłączone