Estrogeny a zdrowie kobiety

Czy wiecie, że estrogeny to najważniejsze żeńskie hormony płciowe? Są one wydzielane przez jajniki i dzieje się to w pierwszej fazie cyklu. To właśnie w pierwszej fazie folikularnej poziom estrogenów w krwi w znacznym stopniu podnosi się.

Zaokrąglone biodra i ochota na seks

Hormony te wpływają przede wszystkim na dojrzewanie kobiety i są odpowiedzialne za pojawienie się miesiączki. Gdyby nie estrogeny, kobietom nie rosłyby piersi i nie zaokrąglały się biodra. To dzięki nim kobiety mają ochotę na figle w łóżku i także dzięki nim mają jędrną oraz odpowiednio nawilżoną skórę.

Ochrona przed osteoporozą

Poza tym hormony te wpływają na rozwój naczyń włosowatych zaopatrujących skórę z tlen oraz w substancje odżywcze. Estrogeny regulują także wydzielanie łoju i jest to o tyle ważne, że nadmiar łoju może wpływać na rozwój trądziku. Mają także swój udział w gospodarce wapnia w organizmie, a także stymulują krzepliwość krwi. Dlatego właśnie prawidłowy poziom estrogenów w organizmie kobiety chroni przed rozwinięciem się osteoporozy. Hormony te także chronią kobietę przed rozwojem miażdżycy.

Zbyt dużo albo zbyt mało estrogenów

A co jeśli w organizmie jest za mało estrogenów? Wówczas mogą pojawić się problemy z zajściem w ciążę. Kolejnym problemem mogą być nieregularne miesiączki oraz zanik kobiecych cech płciowych, męska sylwetka, obniżenie barwy głosu, osteoporoza. Natomiast jeśli estrogenów jest za dużo, pojawia się złe samopoczucie, są wymioty i nudności oraz bóle głowy i zaburzenia miesiączkowania. Czasami zbyt duża ilość estrogenów oznacza guz na jajnikach. Skutkiem zbyt dużej ilości estrogenów są także obrzęki i nadwaga, a także powiększenie piersi, zaburzenie pracy wątroby, żółtaczka i kamienie żółciowe, zakrzepy, zatory.

Synteza estrogenów

Produkcję estrogenów reguluje hormon foikulotropowy, który jest wydzielany przez przysadkę mózgową. Tak jak inne hormony steroidowe, estrogeny są wytwarzane z cholesterolu. Co ciekawe, jednym w substratów do ich syntezy z udziałem aromatazy jest testosteron. Synteza estrogenów odbywa się w jajnikach oraz w kościach, mózgu, w łożysku i w tkance tłuszczowej.

Kiedy estrogenów jest najwięcej?

Kobiety uważnie obserwujący swój organizm pewnie wiedzą, że najniższe stężenie estrogenów występuje w czasie miesiączki. Potem cały czas stężenie wzrasta do czasu owulacji, by spaść w kolejnej fazie ciałka żółtego, kiedy estrogeny wydzielane są w bardzo małym stopniu. Z kolei po okresie menopauzy wydzielanie estrogenów przez jajniki zanika, co wiąże się z wieloma dolegliwościami.

 

Więcej w Kąciku Pacjenta bloga Medica2000

O autorze

Bartosz Talar

Komentarze wyłączone