Jak uniknąć tarapatów finansowych

Jeżeli zapytamy statystycznego Polaka o jego sytuację finansową na pewno dowiemy się, że jest ona beznadziejna i posiada on pewne problemy finansowe. Faktycznie okazuje się, że większość z nas nie odkłada i nie oszczędza żadnych środków lub oszczędności te są za niskie by zapewnić sobie spokój w sytuacjach awaryjnych. Dzieje się tak z różnych powodów. Bardzo często posiadamy niewielkie zarobki, ale zwykle wszystkie nasze środki przeznaczamy na bieżącą konsumpcję niezależnie od tego jak duże one są.

Tymczasem okazuje się, ze wystarczy przestrzeganie tylko kilku prostych zasad by móc tarapatów finansowych uniknąć. Po pierwsze nie należy wydawać środków, których jeszcze nie mamy, na przykład spodziewanej premii, nagrody finansowej i tym podobnych.

Jeżeli nadarza się nam jakaś atrakcyjna okazja bardzo często nie czekamy na wpływ wynagrodzenia, ale finansujemy ją za pomocą katy kredytowej lub debetu. Jeżeli coś takiego zdarza się okazjonalnie nie ma w tym nic złego. Gorzej jeżeli jest to nasze standardowe zachowanie, a zaciągniętego kredytu nie spłacamy od razu, bo środki są mniejsze niż się spodziewaliśmy, albo byliśmy zmuszeni przesunąć je na inne inwestycje. By spłacić kartę korzystamy wtedy z pożyczki, a potem następną spłacamy poprzednią. Tracimy w ten sposób płynność finansową, a nasz budżet musi udźwignąć spłatę odsetek od pożyczek, które są znacznie droższe niż gdybyśmy mieli poczekać trochę i odłożyć do tego czasu potrzebną kwotę.

Problemem, jest także życie od wypłaty do wypłaty. Bardzo często jest to wynikiem tego, że nasze zarobki nie są tak wysokie jakbyśmy chcieli. Ale często osoby, które zarabiają znacznie więcej niż standardowo także borykają się z brakiem pieniędzy pod koniec miesiąca. Okazuje się więc, że wydają o wiele za dużo, nie kontrolują swojego budżetu domowego i nie odkładają nawet najdrobniejszych sum pieniędzy. Efekt jest taki, ze w przypadku nieprzewidzianych sytuacji znów korzystają z drogiej pożyczki.

Wiąże się to z tym, że ludzie mają skłonność do podejmowania decyzji nieprzemyślanych i bardzo często spontanicznych. Jeżeli coś nam się podoba chcemy to tu i teraz nie patrząc na to, że możemy dostać to taniej ale za jakiś czas. Liczy się dla nas tylko tu i teraz, nie zastanawiamy się nad długofalowymi konsekwencjami naszych decyzji finansowych. Jeżeli na coś nas nie stać finansujemy to pożyczonymi pieniędzmi i w ten sposób wpadamy w pętlę zadłużenia. Tymczasem czasami warto jest poczekać, ustabilizować swoją sytuację, a na koniec za własne środki sfinansować swoje zakupy.

Aby mieć stabilną sytuację finansową ważna jest także systematyczność. Jeżeli decydujemy się na odkładanie jakichś kwot należy regularnie przelewać sobie nawet najmniejsze środki. Psycholodzy zwracają także uwagę, by zwizualizować sobie jakiś cel, który chcemy osiągnąć. Ważne jest by nie popadać przy tym w skrajność. Z jednej strony należy unikać sytuacji gdy środki te podbieramy na rzeczy, które faktycznie nie są nam potrzebne, ale z drugiej jeżeli zdarzy się nam na przykład tak, że będziemy potrzebowali środków na remont samochodu lepiej jest skorzystać z pieniędzy odłożonych na wakacje niż korzystać z szybkiego kredytu, którego koszty są znacznie większe niż odsetki od lokaty, na której do tej pory były one zgromadzone.

O autorze

Bartosz Talar

Komentarze wyłączone