Nowa Joomla 2.5

Już wkrótce będziemy mogli się cieszyć nową Joomla 2.5. Nową tylko na pierwszy rzut oka, bo tak naprawdę jest to Joomla 1.7 z małymi zmianami, a ten wysoki numerek – niestety nie wprowadza przełomowych zmian, a jedynie kilka modyfikacji. Przełomową wersją Joomla była wersja 1.6 to właśnie ona zapoczątkowała w 2011 roku w styczniu nową serię. Ta wersja nie wolna od błędów wprowadziła wiele rewolucyjnych zmian, jak na przykład ACL, masowe kopiowanie, nowy interfejs panelu administracyjnego czy wielojęzyczność albo wspomaganie SEO. Kontynuacją była wersja 1.7, ona wprowadziła kilka modyfikacji i kontynuowała serię – jednak w zamierzeniu miała trwać tylko pół roku o lipca 2011 do stycznia 2011.

Joomla 2.5 pomimo że ma tak dużą cyfrę nie wprowadza żadnych rewolucyjnych zmian. Jest ukoronowaniem prac na seria 1.6/1.7- to Joomla 2.5 dostała status long term – czyli systemu wspieranego i rozwijanego przez 18 miesięcy plus trzy miesiące wsparcia. Joomal 2.5 wnosi tylko kilka drobnych usprawnień. Skąd w takim razie tak wysoka cyfra. Pierwotnie Joomla miała mieć numer 1.8 jednak podczas głosowania w śród użytkowników przeważyło podejście by nowa finalna Joomla miała numer 2.5. To podejście zwyciężyło naprawdę niewielką ilością głosów. Z bardziej widocznych można wymienić system aktualizacji automatycznej, był on już zaimplementowany w wersji 1.6 ale nie działał poprawnie, na wielu hostingach nie dochodziło do aktualizacji. Ikonay aktualizacji są umieszczone w panelu administracyjnym i jest ich dwie. Jedna dotyczy aktualizacji systemy a druga sprawdza czy są aktualizacje rozszerzeń.

Kolejnym dużym usprawnieniem jest nadpisywanie tłumaczeń. Wyobraźmy sobie sytuację, Posiadamy jakieś rozszerzenie i jest ono przetłumaczone na polski, następnie aktualizujemy nasze rozszerzenie jednak nie ma ono aktualnego tłumaczenia. Za pomocą nowej funkcji możemy sami dodać tłumaczenia nowych fraz z poziomu panelu administracyjnego Odpowiedź na to pytanie jest prosta, jełki posiadamy wersję 1.6 czy 1.7 aktualizacji dokonajmy koniecznie, nie powinna ona być trudna. Dostaniemy kilka nowych funkcji, jednak pamiętajmy że aktualizacja niesie ze sobą też nowe zabezpieczenia. Dzięki czemu nasz CMS jest o wiele bezpieczniejszy.

Większość rozszerzeń działających na wersji 1.7 powinno bez problemu działać na wersji 2.5. Z testów wynika że Virtuemart 2 ma małe problemy. Inaczej będzie wyglądać sprawa z aktualizacją z wersji 1.6 do 2.5 możemy się spodziewać że witryna przestanie działać, a do tego trzeba się dokładnie przygotować.

O autorze

Bartosz Talar

Komentarze wyłączone