Pasożyty w układzie pokarmowym

Choroby pasożytnicze układu pokarmowego niestety nie są obecnie rzadkością. Należy zdać się sprawę z tego, że wbrew obiegowej opinii, nie dotyczą one tylko małych dzieci, ale także osób dorosłych. Szacuje się, że niemal każdy człowiek przynajmniej raz zetknął się z jakimś rodzajem pasożyta, a zdecydowana większość z nas nawet o tym nie wie i nadal jest ich nosicielem. W wielu krajach profilaktycznie zaleca się odrobaczanie całego organizmu przynajmniej raz w roku. Niestety w Polsce świadomość chorób pasożytniczych jest nadal niewielka, a większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, czym grozi nieleczone zakażenie pasożytami.

Dzieje się tak dlatego, ze nadal bardzo mało czasu przeznacza się na uczenie dzieci i dorosłych podstawowych zasad higieny. Ludzie nie zwracają więc uwagi na to, że owoce i warzywa są niedokładnie umyte, nie myją rąk po zabawie z domowym zwierzakiem, które najczęściej nie jest odrobaczane. Ponadto wzrost liczby zachorowań na choroby pasożytnicze jest spowodowany modą na jedzenie surowego mięsa i ryb, które także nie zawsze są przebadane lub pochodzą z niepewnych źródeł.

Zarażenie pasożytami nie jest groźne dla osoby zdrowej, która jest w dobrej kondycji zdrowotnej. Może zdarzyć się tak, że organizm bardzo szybko poradzi sobie z ich inwazją, a my nawet nie będziemy wiedzieć, że taki epizod pojawił się w naszym życiu. Gorzej jeżeli do zakażenia dojdzie osoby osłabionej, która na coś choruje. Wtedy dodatkowi „lokatorzy” w naszym organizmie mogą siać prawdziwe spustoszenie i doprowadzać nas do jeszcze gorszego stanu.

Jednym z częstszych zakażeń, do których dochodzi bez względu na wiek jest zarażenie się tasiemcem. Tasiemców jest kilka rodzajów- część z nich jest bardziej niebezpieczna, inne nie. Zarazić się nimi możemy poprzez zjedzenie zakażonego mięsa: tasiemiec uzbrojony dorastający d 4 metrów długości występuje w wieprzowinie, nieuzbrojony o długości nawet 10 metrów jest w wołowinie, bruzdogłowiec szeroki występuje w rybach i kawiorze.

Objawy zakażenia tymi pasożytami nie są jednoznaczne i bardzo często chorego nękają z jednej strony znużenie, ogólne osłabienie i poczucie rozbicia, ale z drugiej nadpobudliwość i bezsenność. Choremu towarzyszy także chroniczny ból głowy oraz na zmianę brak apetytu i wilczy apetyt powiązany ze spadkiem masy ciała, wymiotami, biegunką bólami brzucha i anemią, którą powoduje niedobór witamin i minerałów.

Aby wykryć w organizmie tasiemca należy przeprowadzić badanie kału w kierunku pasożytów. Nie jest to drogie i skomplikowane badanie, a pozwala wykryć larwy i fragmenty tasiemca. Bardzo często należy wykonać kilka testów z pobraniem próbek w różnym czasie, ale czasami zdarza się, że jego człony są tak duże, że można zauważyć na bieliźnie coś w rodzaju białego nalotu, a badania w tym wypadku tylko potwierdzają wstępną diagnozę.

Leczenie polega na podaniu leków pasożytniczych, które mają za zadanie osłabić tasiemca i zabić jeszcze w organizmie człowieka. Najlepszym lekarstwem jest jednak prewencja: przestrzeganie podstawowych zasad higieny, by nie dopuścić do zakażenia.

O autorze

Bartosz Talar

Komentarze wyłączone