Projektowanie stron www dla portali wymaga specyficznego podejścia

Strony internetowe będące portalami wymagają nieco innego podejścia przy ich tworzeniu, ponieważ mają inne zastosowanie niż przykładowo serwisy rozrywkowe. Oprócz tego będą przeglądane przez znacznie większą liczbę internautów. Trzeba je na tyle dobrze dopracować, aby spełniały one potencjalne wymagania i oczekiwania większości z nich. Wiadomo, że nigdy nie zaspokoimy zachcianek wszystkich, ale należy się starać zrobić to dla maksymalnie dużej liczby osób.Portale informacyjne mają to do siebie, że bardzo często aktualizuje się na nich treść. To znaczy co chwilę dodaje się jakieś nowe newsy, edytuje stare lub usuwa niepotrzebne.

Owszem można by było robić to wszystko ręcznie zmieniając kod strony, ale nie ma to większego sensu. Jest to bardzo niewygodne i wymaga sporej wiedzy od redaktora na ten temat, a nam nie chodzi o to, aby redaktor wiedział co to jest projektowanie stron www dla portali tylko jak się pisze interesujące i poprawne artykuły.Dobre oprogramowanie zwane popularnie systemem CMS, czyli systemem zarządzania treścią, umożliwia wykonywanie tych czynności znacznie szybciej i prościej. Wystarczy zalogować się na portalu i wejść w Panel Administracyjny do odpowiedniego działu. Potem piszemy tekst podobnie jak w tradycyjnych edytorach tekstu. Projektowanie stron www w większości opiera się właśnie na tego typu rozwiązaniach, ponieważ znacząco ułatwiają one potem aktualizowanie całego serwisu. Przede wszystkim odbywa się to znacznie szybciej i prościej.

Strony internetowe do których docelowo dostęp ma mieć spora liczba użytkowników tworzy się znacznie inaczej niż takie w których internauta nie odgrywa innej roli niż przeglądanie zawartości. Projektowanie stron www dla portali opiera się na udostępnieniu poszczególnemu użytkownikowi maksymalnie dużo różnego rodzaju możliwości, dzięki czemu spędzi on więcej czasu w serwisie. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu użytkownik może oceniać poszczególne wpisy na witrynie, oceniać je wybierając najbardziej odpowiednią według niego ocenę, a także komunikować się z innymi na pomocą prywatnych wiadomości. To oczywiście kropla w morzu, bo administrator może przydzielić poszczególnemu użytkownikowi specjalne prawa do zarządzania treścią serwisu. Oczywiście możliwości jest praktycznie nieskończona ilość, ponieważ ile ich będzie zależy tylko i wyłącznie od wyobraźni i umiejętności webmastera.Współczesne projektowanie stron www wymaga bardzo specyficznego podejścia, bo cały proces tworzenia znacznie różni się od innych w których robimy bardziej statyczny serwis. Najważniejszą sprawą, dlaczego tak jest są rozwiązania stosowanych w tego typu stronach. Mowa tu oczywiście o specjalnych systemach zarządzania treścią. Wymagato nieco więcej pracy podczas wykonywania takiej realizacji, ponieważ kod PHP należy umiejętnie połączyć z HTML i innymi elementami tak, aby wszystko w pełni dobrze funkcjonowało. Nie zawsze jest to takie proste jakby się mogło wydawać.

O autorze

Bartosz Talar

Komentarze wyłączone