Smoleń i jurajska warownia

O tym, że Jura Krakowsko-Częstochowska jest obszarem wyjątkowo atrakcyjnym, nikomu przypominać nie trzeba. W czasie wycieczki po tej krainie każdy szybko może się o tym przekonać. Jeśli celem jurajskiej wyprawy będzie Smoleń, jedno jest pewne – każdy jej uczestnik wróci z wyprawy zadowolony. Dlaczego? Bo Smoleń to jedno z najciekawszych miejsc, jakimi Jura może oczarować turystów.

W czasie wycieczki po okolicy tej miejscowości można ujrzeć wiele niezwykłych atrakcji. Zachwycić mogą pobliskie formy skalne, np. Skała Biśnik lub Skały Zegarowe, wspaniale prezentuje się też pobliska Dolina Wodącej. Smoleń znany jest też z malowniczego wzgórza zamkowego oraz z otaczającego tutejsze ruiny rezerwatu. Wycieczki po jego terenie to gratka dla każdego miłośnika przyrody i pięknych widoków. Na jakie atrakcje można tu liczyć?

Na terenie rezerwatu Smoleń Jura chwalić się nie tylko ostańcami, ale i ciekawymi gatunkami roślin. Las bukowo-grabowo-modrzewiowy, w którym dominuje wyraźnie buczyna sudecka, jest tu jednym z najważniejszych skarbów. Storczyki oraz ciekawe gatunki paproci są kolejnymi atrakcjami przyrodniczymi, jakimi może się pochwalić rezerwat Smoleń.

Jura to jednak przede wszystkim średniowieczne zamki i ich malownicze ruiny. Z taka atrakcją również można się spotkać podczas wycieczki po tej części Wyżyny. Zamek Smoleń to jedna z największych atrakcji w tej części województwa śląskiego. Wzniesiony w XIV wieku przez Pileckich z pobliskiej Pilicy, został opuszczony już w XVI wieku. Po zniszczeniach z XVII stulecia zaczął popadać w ruinę. Dziś, dzięki częściowej rekonstrukcji, znów prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie. Potężna wieża i zamek dolny z legendarną już „tatarską” studnią sprawiają, że turyści w czasie swej jurajskiej wycieczki chętnie zaglądają na teren tego zamku. To miejsce, które na każdym może wywrzeć ogromne wrażenie.

O autorze

Bartosz Talar

Komentarze wyłączone