Wrocławskie perły architektury: Uniwersytet i jego skarby

Wrocław jest pięknym miastem, a niejedna atrakcja turystyczna na jego terenie może nas zaskoczyć swą piękną formą i wartością artystyczną. Wrocław zachwyca, a w gronie jego zabytków nie brakuje wspaniałych perełek dawnej architektury. Kto w czasie zwiedzania miasta zajrzy na teren Uniwersytetu Wrocławskiego, ten z pewnością nie będzie żałować. To wspaniały gmach i jedno z największych osiągnięć sztuki barokowej w Europie, z którego Wrocław może być dumny. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?

Wrocław do dziś jest ważnym ośrodkiem akademickim. Uniwersytet w tym mieście istnieje od 1702 roku, choć już w początkach XVI wieku podejmowano starania o utworzenie w tym miejscu uczelni. Plany te udało się zrealizować dopiero w początkach XVIII wieku, w czasach cesarza Leopolda I. Do Wrocławia przybyli jezuici, znani z prowadzonej przez siebie działalności oświatowej. Gmach obecnego Uniwersytetu Wrocławskiego powstał w miejscu, w którym pierwotnie mieścił się zamek cesarski. Zbudowano go w latach 1728 – 1739, nadając mu piękną, barokową formę.

Gmach ten wyróżnia się długą elewacją, którą najlepiej podziwiać od strony Odry. Ciekawym elementem w bryle uniwersytetu jest słynna Wieża Matematyczna. To dawne obserwatorium pełni obecnie rolę jednego z najpopularniejszych punktów widokowych, jakimi może się pochwalić Wrocław. Kto chce zwiedzanie miasta zakończyć podziwianiem jego panoramy, ten koniecznie powinien odwiedzić to miejsce. W zabytkowym wnętrzu czeka na zwiedzających słynna Aula Leopoldyńska – wyjątkowy przykład sztuki barokowej. Zachwyca też słynne Oratorium Marianum, które do dziś świetnie sprawdza się jako sala koncertowa.

Uniwersytet Wrocławski to cenna atrakcja, dzięki której zwiedzanie miasta staje się dla nas jeszcze ciekawszym doświadczeniem. Goszcząc w tym imponującym gmachu szybko przekonamy się, jak ciekawym miastem jest Wrocław Noclegi, które można zarezerwować w pobliżu Rynku, pozwolą nam spędzić w tym mieście więcej czasu i lepiej poznać jego zabytki. Jest ich przecież wiele, a każdy z nich ma wyjątkowy urok.

O autorze

Bartosz Talar

Komentarze wyłączone