Wybieramy przedszkole dla dziecka

Wybierając odpowiednie przedszkole, zwykle przewodzimy się aspektami praktycznymi (np. odległość od miejsca zamieszkania) i edukacyjnymi (zależy nam, aby maluch posiadał rytmikę, angielski itd). Jednakże najważniejsze jest to, by przedszkole było dla trzylatka pomieszczeniem przyjacielskim. Jak znaleźć taką placówkę? Jak wybrać odpowiednie przedszkole ? Trzylatek przede wszystkim musi się odczuć pewnie. To jego fundamentalna konieczność afektowana, którą zaspokajają rodzice i bliscy.

Dlatego ich frekwencja w czasie adaptacji przedszkolnej jest potrzebna. Adaptacja to przebieg, w jakim dziecko sukcesywnie obdarza powierzeniem innowacyjne obszary i ludzie. Śmielszym fiatom wystarczą nieraz dwa, trzy dni, by poczuć się twardo. Inne czasem dopiero po kilku tygodniach dowcipne są do separacji, a i to na chwilę. W wielu przedszkolach planuje się okresowe zebrania dla trzylatków i ich rodziców. Wspierając w zleceniach, dzieci znają innowacyjne obszar i prawidłowe w nim zasadzie. Trzylatek wymaga czasu, by odgadnąć uzusy żywota grupowego. Musi rozumieć, o co trzeba się sprawdzać metresa, jak wyglądają posiłki, w jaki sposób sprząta się zabawki. W okresie realizacji może się tego nauczyć. Jeśli te spotkania nie wystarczą, by dziecko zadomowiło się w przedszkolu, rodzice powinni móc akompaniować mu po rozpoczęciu roku pouczającego. Trzylatek uczy się dopiero eksplorowania swoich potrzeb fizjologicznych i musi posiadać swobodny dojazd do wygódce. Nie powoli wymagać od dzieci, by umawiały się na komendę, ani zawadzać im korzystania z toalety. Fiat ma prawo do intymności. Uczęszcza, że chce dłuższej chwili spokoju i izolowania i nie należy go poganiać. Personel powinien się od nosić ze odgadnięciem do infantylnego uczucia wstydu i uważać malucha z wskaźnikiem. Inaczej całkowita sfera złączona z wydalaniem może obrosnąć w niezacne spinania, robiąc komplikacje uczuciowe.

Dzieci wymagają relaksu – posiadają w przedszkolu mnóstwo przeczuć, mnogo się poruszają, ich zbiór nerwowy jest jeszcze malutko wytrzymały. Na ogół najmłodsze grupy po obiedzie leżakują. Jednakże nie wszystkie trzylatki potrzebują snu o godzinie 12. I na pewno leżakowanie nie musi wytrwać dwie godziny, bo staje się katorgą dla fiatów, które nie śpią. Dzieci są odmienne. Jedne złoszczą się prędko, inne są mocne. Maluch musi się nauczyć odczytywać własną konieczność spoczynku i snu. Przedszkole Integracyjne powinno zapewnić różną kondycję spędzania czasu dzieciom, które nie śpią. Nauczycielkom trudno niekiedy pojednać się z frekwencją rodziców w przedszkolu. Odczuwają irytację, troskaj, nie mają planu na współpracę. Tymczasem rodzice powinni posiadać udział w modelowaniu systemu i perspektywę porozmawiania z nauczycielką o swoim dziecku, kiedy odczuwają taką konieczność. Nie potrafią odczuć się w przedszkolu intruzami. Chodzi o to, ażeby zdołali poobserwować dziecko w bandzie, nie utrudniając zadań. Będzie to prawdopodobne, jeśli wspólnie z personelem uzgodnią warunki swego pobytu.

O autorze

Bartosz Talar

Komentarze wyłączone