Wyspa Egina – Wyspa na dzień

Egina jest to jedna z najbliżej położonych wysp od stolicy Grecji – Aten, skąd można przypłynąć promem (podróż trwa około 40 min.) lub wodolotem. Leży ona w Zatoce Sarońskiej i należy do archipelagu Wysp Sarońskich. Największym miastem wyspy jest miasto, które nazywa się dokładnie tak samo jak sama wyspa – Egina.

Nazwa wyspy, jak wskazuje mitologia grecka, pochodzi od córki boga Asoposa – Ajginy. Wyspa wsławiła się potężną flotą oraz prężnie rozwijającym się handlem. To na tej wyspie zaczęto produkować monety po raz pierwszy w Europie. W 459 r. p. n.e. Ateńczycy podbili Eginę.

Obecnie ta piękna i urokliwa wyspa jest znana z ogromnych plantacji orzechów pistacjowych, oliwek, winogron oraz fig. Z atrakcji turystycznych niewątpliwie należy zwiedzić największe miasto wyspy – Eginę oraz mieszczącą się w nim ruinę Świątyni Apolla. Miasto urzeknie nas sielankowym nastrojem oraz klimatycznymi uliczkami z mnóstwem kawiarenek i sklepów z pamiątkami. Można również wybrać się na przejażdżkę powozem zaprzęganym osiołkami. Podróżując w głąb wyspy warto odwiedzić Bazylikę pw. św. Nektariusza. Jest to świątynia jedynego prawosławnego świętego. W samej Bazylice urzeknie nas nie tylko jej wygląd ale również wnętrze. Ołtarz, kaplica oraz podłoga są warte poświęcenia im chwili uwagi, np. na podłodze został przedstawiony archipelag Argosaroński.

Bazylika jest położona około 6 km od miasta Agia Marina. Jadąc do tego małego miasteczka po drodze mijamy Świątynię Afai, która została wybudowana w V w. p. n.e.. Zwiedzając ruiny wspomnianej świątyni zachwycą nas nie tylko atmosfera panująca wokół świątyni ale także malownicze widoki rozciągające się z owego miejsca na Zatokę Sarońską. Od świątyni dzieli nas krótka podróż do Agia Mariny – niewielkiego miasteczka z piaszczystymi plażami.
Podróżując po Eginie najlepiej podróżować autem, jednakże jest możliwość podróżowania lokalnymi środkami publicznymi. Jeśli wybierzemy drugą opcję należy mieć na uwadze, że autobus jeździ raz na kilka godzin i są jedynie trzy linie autobusowe, a więc lepiej przed zwiedzaniem dokładnie zapoznać się z godzinami i trasą przejazdu autobusów oraz zaplanować całą wyprawę. Poza tym nie pozostaje nam nic więcej jak tylko cieszyć się wspaniałymi widokami i odkrywaniem nowych ciekawych miejsc.

O autorze

Bartosz Talar

Komentarze wyłączone